Golfpark, Fürth, Germany, Cafeteria, perforated surface, Reference, Sound absorption (perforated), Ceiling canvas
Belgershain, Turnhalle, Halle, Referenz, reference, Sporthalle,  LED, beleuchtung, lighting, ZFP LED, ZFP, ceiling panels, deckenstrahlplatten

Ogrzewanie i chłodzenie sufitowe

Sufity grzewczo-chłodzące Zehnder skutecznie ogrzewają i chłodzą duże przestrzenie, takie jak biura lub hale przemysłowe i sportowe. Tworzą najepszy klimat w pomieszczeniach przez cały rok dzięki wyjątkowo energooszczędnej pracy.

Zalety sufitów grzewczych i chłodzących

Wysoka wydajność energetyczna

 Użytkownik ma swobodę wyboru źródła energii i może optymalnie połączyć ogrzewanie i chłodzenie sufitowe z odnawialnymi źródłami energii lub pompą ciepła. W ten sposób można zaoszczędzić do 40% energii.

Komfortowy klimat

Równomierny i przyjemny rozkład temperatury w pomieszczeniu, bez przeciągów i nieprzyjemnych wahań temperatury. Dostarczamy komfortowy klimat do pomieszczeń.

Łatwy montaż

Niezależnie od tego, czy jest to nowy budynek, czy projekt modernizacji - sufit grzewczo-chłodzący można szybko i łatwo zainstalować w dowolnym pomieszczeniu o wysokości od 2 m do 50 m. 

Jak działają sufity grzewcze i chłodzące?

Zastanawiasz się, jak działa ogrzewanie sufitowe, gdy ciepłe powietrze unosi się do góry? Jak działają systemy chłodzenia sufitowego? Dowiedz się więcej z naszego filmu.

Odkryj nasze produkty

Zehnder to kompetentny partner, zarówno w trakcie projektu jak i podczas realizacji

Heiko Laicht, profesjonalny planista, szkoła społeczna, 2019

Ciekawi? Przeczytaj nasze referencje
Nowy klimat w firmie

W firmie Kromer Print AG w Lenzburgu w Szwajcarii wymagania dotyczące dobrego klimatu wewnętrznego dla produktów i pracowników są szczególne.

Chcesz się skontaktować?
Jeśli masz pytania, chętnie Ci pomożemy.
Nasi konsultanci są do dyspozycji.
Guy is sitting on PC and smiling, helpfull

FAQ

W przeciwieństwie do systemów działających na zasadzie konwekcji – czyli ogrzewania powietrza w pomieszczeniu, ogrzewanie sufitowe wykorzystuje zasadę promieniowania cieplnego. Sufity grzewcze emitują energie cieplną głównie w postaci promieniowania podczerwonego, które ogrzewa powierzchnie, przedmioty i ludzi, na które promieniowanie to pada.

Strop chłodzący pobiera energię cieplną z pomieszczenia dzięki systemowi rur, przez które przepływa woda chłodnicza. Ciepło kumulujące się pod stropem odbierane jest przez przepływającą wodę a w pomieszczeniu odczuwalny jest przyjemny chłód i komfortowy klimat.

W przeciwieństwie do klimatyzacji, systemy sufitowe nie wykorzystują szkodliwego dla środowiska czynnika chłodniczego. W przypadku stropów chłodzących wykorzystuje się wodę przepływającą przez rury. Systemy chłodzenia, takie jak klimatyzatory generują duży ruch powietrza, który bywa niekomfortowy. Ponadto klimatyzator często montowany jest na ścianie, zajmując cenną przestrzeń. Stropy grzewczo-chłodzące cechują się większą energooszczędnością w porównaniu do klimatyzatorów. 

Tak, te systemy idealnie do siebie pasują. Sufit grzewczo-chłodzący bardzo dobrze sprawdza się w przypadku ogrzewania czynnikiem niskotemperaturowym. Zakres dopuszczalnych temperatur czynnika grzewczego jest bardzo szeroki co umożliwia optymalny dobór dla różnych źródeł ciepła.

W porównaniu do nagrzewnic powietrza, promienników gazowych, ogrzewania podłogowego czy klimatyzacji, stropy grzewczo-chłodzące pozwalają zaoszczędzić do 40% energii. W przypadku ogrzewania promiennikowego ograniczone jest zjawisko konwekcji. Ponadto podłoga i ściany są wolne od grzejników i klimatyzatorów, co daje lepsze możliwości wykorzystania przestrzeni.

Sufity grzewcze i chłodzące są dostępne w wersji otwartej i zamkniętej, w związku z tym jest wiele możliwości integracji różnych elementów funkcjonalnych. Elementy takie jak lampy mogą być zamontowane w wycięciach w panelu lub zwieszone pomiędzy lub pod panelami. Możliwe jest również wykonanie wycięć w panelach pod takie elementy jak głośniki, nawiewniki i wywiewniki wentylacyjne.

Zjawisko kondensacji występuje w przypadku gdy mamy do czynienia z niską temperaturą czynnika chłodniczego a co za tym idzie niską temperaturą powierzchni stropu. Instalacja chłodzenia sufitowego pracuje przy bezpiecznych temperaturach czynnika chłodniczego zapewniających brak kondensacji wilgoci i skraplania. Ponadto system sterowania przy użyciu czujników temperatury i wilgotności zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zapytania ogólne

Przejdź do formularza kontaktowego

Zapytanie serwisowe

Przejdź do formularza kontaktowego
Masz pytania

Skontaktuj się z nami telefonicznie

+48 71 367 64 24