Niezdrowe powietrze to złe samopoczucie: ponad 80 milionów ludzi w Europie żyje w zawilgoconych domach. Może to być spowodowane tym, że podstawowa konstrukcja budynku jest stara i pilnie wymaga remontu. Innym powodem może być fakt, że remont nie został przeprowadzony w odpowiedni sposób, a zastosowane środki nie zostały zaplanowane i wdrożone całościowo. W znacznej ilości przypadków, za pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach odpowiedzialna jest nowoczesna izolacja termiczna, która bez odpowiedniej wentylacji stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Statystyki mówią wyraźnie -jedno na jedno na pięć gospodarstw domowych w Europie dotknięte jest pleśnią.
W większości przypadków grzyby wykrywa się dopiero wtedy, gdy widoczne są zarodniki pleśni – czyli zdecydowanie za późno. Może to potencjalnie skutkować poważnymi zagrożeniami dla naszego zdrowia, a także koniecznością przeprowadzenia rozległych, często bardzo kosztownych prac remontowych. Dlatego jeśli chodzi o pleśń, nie ryzykujemy!
Ponad 12 litrów wyprodukowanej wilgoci...
Czteroosobowa rodzina dziennie jest w stanie wyprodukować nawet12 litrów wilgoci: tylko poprzez oddychanie, gotowanie i korzystanie z prysznica. Jeśli w domu nie ma odpowiedniej wentylacji, wilgoć pozostaje uwięziona w środku.
Ponad 70 procent...
przypadków nadmiernej wilgotności powietrza stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni.
Co najmniej 20 procent...
gospodarstw domowych w Europie ma problem z pleśnią.
Pleśń rozwija się stopniowo pod wpływem wilgoci . Często jest to wynik niewystarczającej wentylacji i nieodpowiedniego ogrzewania – zamknięte pomieszczenia bez cyrkulacji powietrza są szczególnie podatne na pleśń. Część wilgoci wytwarzana jest przez nas samych. Dzieje się tak, gdy oddychamy, pocimy, korzystanie z prysznica czy gotujemy. Wilgoć powstaje nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu, ponieważ nawet rośliny doniczkowe uwalniają wilgoć do atmosfery.
Obecność pleśni często oznacza, że potrzebny jest remont. Poznaj swoje potrzeby w zakresie remontu i dowiedz się,
jakie czynniki mają wpływ na wilgotność w twoim domu.
... nie była odnowiona.
Uwaga: duże ryzyko wystąpienia pleśni! Źle uszczelnione okna, nieizolowane ściany i niezauważona pleśń mogą mieć wpływ na jakość powietrza i Twoje zdrowie. Brak izolacji zwiększa również zużycie energii.
Zmierz wilgotność powietrza i zasięgnij porady eksperta, który doradzi Ci, jakie kroki podjąć.
… jest izolowana.
Dobry początek, ale nadal nie ma gwarancji, że w środowisku nie będzie pleśni. Z kolei jakość powietrza w docieplonych pomieszczeniach lub dobrze szczelnie izolowanych nowych budynkach jest często słaba, gdyż powietrze nie jest w stanie prawidłowo krążyć. Częsta wentylacja może zapobiec tworzeniu się pleśni, ale niestety prowadzi także do utraty energii i ciepła.
Profesjonalny system wentylacji mechanicznej gwarantuje optymalną cyrkulację powietrza, przy jednoczesnej redukcji kosztów energii.
...jest izolowana i wentylowana.
Jeśli Twoja nieruchomość przeszła już gruntowny remont, obejmujący izolację i system wentylacji, możesz odetchnąć z ulgą. Jakość powietrza powinna być zauważalnie lepsza, a ryzyko pojawienia się pleśni praktycznie zerowe.
Dzięki odzyskowi ciepła i systemowi regulacji temperatury powietrza nie tylko zmniejszasz zużycie energii, ale także znacząco oszczędzasz koszty. W wielu przypadkach już zainstalowane systemy Zehnder można bardzo łatwo zmodernizować.
... jest całkowicie odnowiony.
Świetna wiadomość! Twoja nieruchomość jest ocieplona i posiada inteligentny system ogrzewania i wentylacji z odzyskiem ciepła – co oznacza, że do Twoich pomieszczeń dociera duża ilość świeżego powietrza. Pleśń nie ma tu żadnych szans. Nasza rada: W zależności od rodzaju posiadanego systemu, wciąż istnieje potencjalna szansa na obniżenie kosztów energii. Skontaktuj się z nami, a eksperci Zehnder chętnie zaproponują najbardziej optymalne rozwiązanie.
Większa wydajność
Dobra wiadomość dla środowiska i Twojego portfela: nasze systemy ogrzewania i wentylacji skutecznie zapobiegają powstawaniu pleśni i wilgoci, umożliwiając prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Dzięki temu zużycie energii utrzymuje się na minimalnym poziomie.
Więcej komfortu
Nasze rozwiązania tworzą idealny klimat wnętrz, a jednocześnie zapobiegają rozwojowi zarodników pleśni. Czyste powietrze dla zdrowego i komfortowego domu.
Większa elastyczność
Niezależnie od tego, czy chodzi o niewielki pokój, duży kompleks mieszkalny oraz czy instalujemy system nowy, czy też modernizujemy istniejący: nasza technologia nadaje się do każdego rodzaju budynku. Systemy Zehnder chronią tysiące domostw na całym świecie przed powstawaniem pleśni i zapewniają zdrowy klimat wnętrz dla większego komfortu ich mieszkańców!
Lepsze zdrowie
Nasze produkty redukują wilgoć i szkodliwe substancje z powietrza, jednocześnie zapobiegając ich powstawaniu. Dzięki temu pleśń nie będzie zagrożeniem, a Ty będziesz mógł oddychać swobodnie!
Naszą odpowiedzią na problem wilgoci jest wydajna wentylacja z odzyskiem ciepła. Systemy wentylacyjne Zehnder skutecznie usuwają nadmiar wilgoci z powietrza, zapobiegając powstawaniu pleśni. Jednocześnie inteligentna technologia zarządzania przepływem powietrza przeciwdziała kondensacji – niezależnie od pory roku.
Zadbaj o zdrowy klimat w pomieszczeniach dzięki optymalnej cyrkulacji powietrza. Nasze systemy grzewcze stanowią wyjątkowo efektywne uzupełnienie nowoczesnych pomp ciepła, zapewniając równomierne i przyjemne ogrzewanie. Pożegnaj zimne wnętrza i ciesz się komfortowym klimatem przez cały rok.
Pleśń należy do rodziny grzybów i jest naturalną częścią naszego życia. Te maleńkie organizmy pomagają rozkładać materię organiczną w środowisku. W naszych domach grzyby tworzą mikroskopijnie małe zarodniki, które z czasem stają się widoczne gołym okiem – zwłaszcza na ścianach, ramach okiennych lub w spoinach.
Wszystkie rodzaje pleśni lubią wilgoć. Oznacza to, że organizmy te powstają przede wszystkim w miejscach, gdzie jest wilgotno lub gdzie wilgotność powietrza przekracza określone poziomy, zwykle przekraczając 70 procent. Niewłaściwa izolacja termiczna i szczelność wynikająca ze zbyt skutecznej izolacji to czynniki wpływające na wilgotność. Dlatego tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40 do 60%. Wszystko powyżej lub poniżej tego poziomu może mieć negatywny wpływ na podstawową konstrukcję budynku, a także na zdrowie mieszkających tam osób.
Teoretycznie pleśń może powstać w każdym pomieszczeniu domu lub mieszkania. Wystarczy wysoki poziom wilgotności powietrza przez dłuższy okres czasu. W praktyce jednak pleśń najczęściej tworzy się w łazienkach, kuchniach i sypialniach. Podczas czynności takich jak jak gotowanie, korzystanie z prysznica, a nawet oddychanie uwalniana jest para wodna – idealne środowisko do rozwoju pleśni.
W przypadku podstawowej konstrukcji budynku, pleśń jest przede wszystkim wskaźnikiem zbyt wysokiego poziomu wilgoci. Na dłuższą metę ma to negatywne skutki, dlatego szczególnie ważne jest dotarcie do źródła problemu. Nieszczelności i mostki termiczne można usunąć dość szybko, a problem słabej cyrkulacji powietrza rozwiązać stosując systemy wentylacyjne. Natomiast pleśń jest dużo bardziej problematyczna i niebezpieczna dla zdrowia człowieka. Oprócz tego, że powoduje nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, może powodować choroby układu oddechowego, problemy skórne i problemy z błoną śluzową nosa.
Jeśli przyczyną pojawienia się pleśni są błędy konstrukcyjne – na przykład nieprawidłowo uszczelnione okna – należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanych fachowców. Jeżeli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że z czasem podstawowa konstrukcja budynku ulegnie poważnym uszkodzeniom. Jeśli pleśń powstaje przez złą cyrkulację powietrza, można temu zaradzić po prostu wentylując pomieszczenie. Nawet kilka minut szybkiej, intensywnej wentylacji – na przykład po gorącym prysznicu – może mieć znaczenie. Inne wskazówki to: unikanie suszenia prania w pomieszczeniach, włączanie okapu podczas gotowania i korzystanie z osuszaczy powietrza. Czujnik wilgotności lub higrometr może również pomóc Ci kontrolować poziom wilgotności w domu.
Najlepszym sposobem na stworzenie środowiska, w którym nie będzie mógł rozwijać się grzyb, jest zastosowanie systemu wentylacyjnego. Systemy te mają zintegrowane czujniki, które wykrywają zbyt wysoki poziom wilgotności i włączają się automatycznie. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu może krążyć, tworząc idealny klimat wewnętrzny, w którym ryzyko rozwoju pleśni jest mniejsze. Nasi eksperci pomogą Ci wybrać najbardziej odpowiedni system wentylacji dla Twojego domu lub mieszkania. Skontaktuj się z nami już teraz!
Zapytania ogólne
Przejdź do formularza kontaktowegoZapytanie serwisowe
Przejdź do formularza kontaktowego