Czyste powietrze, zdrowy dom:

dlaczego jakość powietrza we wnętrzu ma znaczenie...

Czym jest zanieczyszczenie powietrza we wnętrzach?

Dom często kojarzy się z bezpiecznym, przytulnym miejscem, w którym możemy się odprężyć, być sobą i odciąć się od stresującego świata zewnętrznego. Jednak często roi się w nim od nieproszonych i niepożądanych gości. Gdy przebywamy w pomieszczeniach – w domu, w pracy lub w szkole – stężenie zanieczyszczeń może być od dwóch do pięciu razy wyższe niż na zewnątrz. To tym bardziej niepokojące, że około 90% czasu spędzamy w pomieszczeniach. Przygotowaliśmy ten poradnik, aby wyjaśnić, czym jest zanieczyszczenie powietrza we wnętrzach, jak niektóre zanieczyszczenia mogą wpływać na stan zdrowia oraz jak poprawić jakość powietrza w domu.

Zanieczyszczenie powietrza we wnętrzach to skażenie środowiska w budynku szkodliwymi substancjami chemicznymi i biologicznymi.

Oto przykładowe zanieczyszczenia, które mogą znajdować się we wnętrzach:

Tlenek węgla (CO)

Tlenek węgla to toksyczny gaz, który powstaje podczas niepełnego spalania paliw takich jak drewno, węgiel i gaz. Znajduje się też w dymie papierosowym i spalinach.

Zanieczyszczenia biologiczne

Źródłem zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach mogą być nie tylko substancje chemiczne i gazy. Zwierzęce odchody, roztocza, sierść zwierząt domowych i pyłki także mogą pogarszać jakość powietrza.

Dwutlenek węgla (CO2)

Ludzie i zwierzęta wdychają tlen i wydychają dwutlenek węgla. W wyniku tego w budynkach, zwłaszcza tych o słabej wentylacji, może gromadzić się CO2.

Rad

Rad to gaz radioaktywny emitowany przez skały, wodę i glebę. Może przedostawać się do budynków przez pęknięcia w ścianach i podłogach i pozostać tam uwięziony przez długi czas.

Lotne związki organiczne (LZO)

LZO to gazy emitowane przez niektóre produkty, np. farby, lakiery, produkty czyszczące i paliwa. Niektóre świece parafinowe i nowe meble także mogą emitować LZO.

Azbest

Przed latami 80. XX wieku azbest był powszechnie używany jako izolacja budynków, jednak badania wykazały, że jego włókna wywołują różne choroby, m.in. międzybłoniak, typ nowotworu. W większości przypadków nienaruszany azbest nie jest niebezpieczny.

Pleśń

Pleśń powstaje w środowiskach o wysokiej wilgotności. Może emitować do powietrza zarodniki i komórki, które stanowią zagrożenie, zwłaszcza dla młodych, starszych i wrażliwych ludzi.

Nie warto ignorować kwestii zanieczyszczenia we wnętrzach. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje je za największe środowiskowe zagrożenie dla zdrowia na świecie. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do innych typów zanieczyszczenia nie są one rozcieńczane przez powietrze, przez co ich stężenie w małych pomieszczeniach może być bardzo wysokie.

Co jest przyczyną zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach?

Zanieczyszczenie powietrza może mieć różne źródła. Co gorsza, przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, że konkretne czynniki mają znaczący wpływ na jakość powietrza. W poprzedniej części omówiliśmy kilka rzeczy, które mogą być źródłem zanieczyszczeń w pomieszczeniach, takie jak pleśń, produkty czyszczące i dym papierosowy. Oto kilka innych powodów, dla których zanieczyszczenie powietrza we wnętrzach jest tak poważnym problemem.

Energooszczędne domy

Nowoczesne domy są budowane z myślą o energooszczędności, czyli ograniczeniu wydostawania się ciepła na zewnątrz. Choć pomaga nam to obniżyć wysokość rachunków za energię i ograniczyć ślad węglowy, jednocześnie wpływa negatywnie na jakość powietrza we wnętrzach. Im większy stopień izolacji budynku, tym większe prawdopodobieństwo, że zanieczyszczenia pozostaną wewnątrz, zamiast zostać odprowadzone do atmosfery na zewnątrz.

Spalanie paliw we wnętrzach

Zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach jest ważne, ale spalanie paliw może być istotnym czynnikiem wpływającym na poziom zanieczyszczenia powietrza. Instalacje grzewcze na biomasę, kominki na drewno i kotły gazowe mogą być źródłem problemów, zwłaszcza jeśli nie są w pełni sprawne.

Niewystarczająca wentylacja

Głównym powodem złej jakości powietrza może być brak dopływu powietrza z zewnątrz. Jeśli świeże powietrze nie może dostać się do domu lub budynku komercyjnego, zanieczyszczenia zaczynają się w nich gromadzić. Choć wentylację budynku można poprawić, otwierając okna i drzwi, nie zawsze jest to możliwe, np. gdy na zewnątrz jest zimno. Badanie przeprowadzone przez brytyjski rząd wykazało, że tylko 4% nowych domów spełnia minimalne zalecenia dotyczące wentylacji zawarte w krajowych przepisach budowlanych.

Jaki wpływ ma wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza we wnętrzach na zdrowie?

Jeśli, przebywając w domu, często skarżysz się na przeziębienia lub grypę, tak naprawdę przyczyną Twoich przypadłości może być zanieczyszczenie powietrza we wnętrzach. Jednorazowy lub powtarzający się kontakt z substancjami szkodliwymi może być przyczyną bólu głowy, zmęczenia, swędzenia oczu, bólu gardła i kataru.

Obecność substancji szkodliwych może też wpływać na wydajność. Na przykład podniesiony poziom dwutlenku węgla może pogarszać zdolność podejmowania trafnych decyzji, wydłużać czas reakcji i powodować zmęczenie. Niektórzy ludzie cierpią na przypadłość nazywaną syndromem chorego budynku. To przypadłość, która dokucza ludziom po spędzeniu pewnego czasu w konkretnym pomieszczeniu lub budynku, a mija po jego opuszczeniu

Zanieczyszczenie we wnętrzach może być przyczyną poważnych długotrwałych dolegliwości takich jak astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Ludzie cierpiący na chroniczne dolegliwości często spędzają więcej czasu w pomieszczeniach, przez co są bardziej narażeni na kontakt z zanieczyszczeniami, które mają negatywny wpływ na ich stan zdrowia. Szacuje się, że każdego roku 3,2 miliona ludzi umiera z powodu chorób będących pochodną zanieczyszczenia powietrza w domach, takich jak choroby serca, udary, choroby układu oddechowego i rak płuc. Niektóre gazy w wysokim stężeniu także mogą być niebezpieczne. Na przykład długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym poziom CO wynosi nie więcej niż 70 cząstek na milion (ppm), nie ma wpływu na większość ludzi. Ale poziom przekraczający 150 ppm może skutkować dezorientacją, utratą przytomności, a nawet śmiercią.

Jak mogę zmierzyć jakość powietrza w swoim domu?

Większości substancji szkodliwych znajdujących się w powietrzu nie można zobaczyć. Są niewidoczne, nie mają smaku i w większości przypadków także zapachu. Jak więc określić, czy znajdują się w danym miejscu?

Najłatwiejszym sposobem jest zakup lub wypożyczenie urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Mają one postać urządzenia ręcznego lub panelu sterowania, który umieszcza się na powierzchni. W miarę upływu czasu urządzenie będzie informować o poziomie LZO, dwutlenku i tlenku węgla oraz wilgotności powietrza. Większość urządzeń do monitorowania jakości powietrza nie mierzy poziomu radu, ale w tym celu można użyć specjalnego zestawu testowego. Pozostawia się je w jednym miejscu na trzy miesiące, a następnie wysyła do laboratorium analitycznego.

Ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo jest też zamontowanie w domu wykrywaczy tlenku węgla – najlepiej w miejscach, w których domownicy śpią, i w pobliżu urządzeń wydzielających CO, takich jak kotły i kuchenki gazowe. Wykrywacze poinformują Cię o wysokim poziomie CO w domu, co umożliwi Ci przewietrzenie pomieszczeń i opuszczenie ich w bezpieczny sposób.

Proste sposoby na poprawę jakości powietrza we wnętrzach

Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które pomagają stworzyć w pomieszczeniach klimat wysokiej jakości. Przygotowaliśmy artykuł na temat poprawy jakości powietrza w domu, ale tutaj znajdziesz dodatkowe rady pomagające sprawić, aby pomieszczenia w Twoim domu były zdrowe i bezpieczne.

Dbaj o czystość w domu

Czysty dom to zdrowy dom. Regularnie pozbywając się pleśni, kurzu i sierści, poprawiasz jakość powietrza i pozbywasz się substancji szkodliwych. Niektóre produkty czyszczące zawierają oczywiście LZO, które pogarszają jakość powietrza. Na rynku dostępnych jest też mnóstwo naturalnych i przyjaznych dla środowiska produktów wolnych od szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli chcesz wypróbować w pełni naturalne podejście do sprzątania, przygotuj do czyszczenia lodówki lub zlewu pastę z sody oczyszczonej i wody.

Ogranicz wilgotność

Wysoki poziom wilgotności w domu może skutkować pojawieniem się pleśni. Kilka prostych czynności pomaga ograniczyć wilgotność powietrza:

  • Używanie pokrywek podczas gotowania
  • Suszenie prania na zewnątrz lub otwieranie okna, jeśli pranie suszy się w pomieszczeniu
  • Obniżenie temperatury wody podczas brania prysznica lub kąpieli
  • Korzystanie z osuszacza powietrza
  • Dbanie o czystość rynien – dzięki temu woda nie wylewa się na ściany i nie przenika do domu

Lepsza wentylacja także pomaga pozbyć się pleśni i wilgotności…

Popraw wentylację

Zwiększenie przepływu powietrza w domu ogranicza ilość zanieczyszczeń i na dłuższą metę jest najlepszym rozwiązaniem ograniczającym poziom zanieczyszczenia powietrza. Można to zrobić w następujący sposób:

  • Otwieranie okien i drzwi, aby doprowadzić do pomieszczeń świeże powietrze
  • Korzystanie w kuchniach i łazienkach z wentylatorów do małych pomieszczeń i dbanie o ich czystość
  • Korzystanie z opcji mikrowentylacji w oknach i dbanie o to, aby żadne przewody powietrza nie były zasłonięte
  • Zainwestowanie w mechaniczną wentylację, np. XY

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomógł Ci dowiedzieć się więcej o zanieczyszczeniu powietrza we wnętrzach. Pamiętaj, że choć nie możesz w pełni kontrolować jakości powietrza we wnętrzach, konkretne rozwiązania pozwolą Ci cieszyć się bardziej bezpiecznym powietrzem we własnym domu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Zapytania ogólne

Przejdź do formularza kontaktowego

Zapytanie serwisowe

Przejdź do formularza kontaktowego
Masz pytania

Skontaktuj się z nami telefonicznie

+48 71 367 64 24