Historia

1923 - 1930

Legendarny lekki motocykl Zehnder podbija Szwajcarię

W 1923 roku, w poszukiwaniu nowego produktu, bracia Zehnder zakupili mały niemiecki motocykl i zaczęli majstrować przy nim w warsztacie. Wspólnie udało im się zwiększyć moc silnika. Jesienią 1923 roku wprowadzili lekki motocykl na rynek szwajcarski, wyposażony był on w ulepszony silnik, który sprzedawał się bardzo dobrze. Maszyna ważyła około 50 kilogramów. Stosunkowo niska cena sprawiła, że produkt był dostępny dla wielu ludzi i szybko stał się popularny, zdobywając czuły przydomek Zehnderli.

1930 - 1933

Pierwsze europejskie grzejniki stalowe

Po wycofaniu się z poprzedniej spółki, bracia Zehnder szukali nowych możliwości biznesowych. Jeden z nich, Robert, dowiedział się od instalatora ogrzewania, że ludzie muszą czekać bardzo długo na dostarczenie grzejników. Poradzono mu, aby zaczął produkować grzejniki żeliwne - zdecydowanie najbardziej popularne w tym czasie. Bracia Zehnder wiedzieli niewiele o procesie odlewania. Lecz Robert przypomniał sobie, że wiele ciężarówek posiada zestaw rur, które wystawione na działanie powietrza i umożliwiają chłodzenie. Dlaczego po prostu nie odwrócić tej zasady i podgrzewać rury?

Założenie spółki Bracia Zehnder

Pierwsze próby spawania rur stalowych w zestawie były udane: prototypy były wytrzymałe, nawet pod ciśnieniem. Kiedy prototypy były gotowe do produkcji na pełną skalę, sześciu z siedmiu braci ponownie połączylło siły, aby rozpocząć produkcję grzejników rurowych stalowych – wystąpiono także o patent. Dnia 15 października 1930 r postanowili założyć spółkę pod nazwą

„Gebrüder Zehnder” - Bracia Zehnder.

Klasyk wśród grzejników

Inżynierowie ogrzewania w całej Szwajcarii szybko zdali sobie sprawę z zalet grzejnika Zehnder. W przeciwieństwie do grzejników żeliwnych, które były dostępne tylko w kilku standardowych rozmiarach, rura stalowa dała architektom i instalatorom swobodę określenia ich wymagań co do wymiarów. Trzy razy lżejsze od modeli z żeliwa, były także bardziej estetyczne. Ich proste, funkcjonalne kształty były wspaniale wkomponowane we współczesne koncepcje architektoniczne. Zewnętrzna forma tego klasycznego grzejnika pozostała praktycznie niezmieniona od czasu, kiedy po raz pierwszy się pojawił.

1934 - 1958

Rozwój w metodach produkcji

Pierwsze grzejniki były produkowane niemal w całości ręcznie, ale przejście do produkcji zmechanizowanej odbyło się szybko. W kwietniu 1931 warsztaty zawierały już osiem dużych maszyn elektrycznych z jednosilnikowymi napędami. Jednak, produkcja grzejników rurowych - stalowych była nadal bardzo pracochłonna, ponieważ wymagała wielu różnych faz. Na końcu łańcucha produkcyjnego każdego elementu, a następnie każdego gotowego grzejnika następowała faza testów, aby upewnić się, że urządzenie będzie szczelne.

Dalsze usprawnienia

W 1934/35 bracia Zehnder nabyli spawarki. Oznaczało to, że rury stalowe mogą być teraz połączone mechanicznie z główkami – było to pierwsze znaczące ulepszenie. Maszyna tworzyła łuk pomiędzy przylegającymi końcami rur i główkami, który powodował ogrzewanie materiału do temperatury topnienia. Umożliwiało to uzyskanie jednorodnej i bardzo mocnej spoiny.

1980

Pierwszy grzejnik łazienkowy

Ze względu na duży popyt na produkty marki Zehnder, firma rozpoczęła ekspansję na kolejne rynki. W 1980 r. wyprodukowano pierwszy grzejnik tzw. łazienkowy, przystosowany do suszenia ręczników - Zehnder Universal. Dzięki dbałości o formę i najdrobniejsze detale Zehnder stał się już wkrótce pionierem segmentu grzejników dekoracyjnych. Zehnder Art Deco oraz Zehnder Sculptur to pierwsze grzejniki dekoracyjne na światowym rynku. 

1986 - 2000

Oryginał jest tylko jeden

W roku 1986 spółka Zehnder Holding AG została wprowadzona do obrotu giełdowego. Zehnder świętował 70. lecie grzejników żeberkowych w roku 2000 i z okazji rocznicy, flagowy produkt naszej marki otrzymał nazwę nawiązującą do czasów, w których został stworzony. Od tej pory znany będzie jako Zehnder Charleston – jedyny oryginalny!

2001 - 2002

Powstanie Zehnder Polska Sp. z o.o.

W roku 2001 premierę pod marką Zehnder miały rozwiązania w zakresie wentylacji komfortowej – dziś znane jako Zehnder Comfosystems. Zehnder Polska Sp. z o.o. powstała w roku 2002. Zarówno w Polsce jak i na świecie marka Zehnder wytyczała nieustannie nowe kierunki w projektowaniu grzejników dekoracyjnych, zarówno pod kątem designu jak i innowacyjnych technologii oraz poszerzania funkcjonalności.

2007 - 2015

Lider klimatu wnętrza

W 2007 na targach ISH we Frankfurcie, Zehnder zaprezentował swoje możliwości jako dostawcy kompletnych systemów do ogrzewania, chłodzenia i dostarczania świeżego powietrza. Efektywne energetycznie innowacje, obejmowały już wtedy także kompleksowe systemy promiennikowe. Dziś marka Zehnder to synonim najwyższej jakości, znakomitej funkcjonalności oraz wspaniałego wzornictwa, marka Zehnder to wizjoner, który inspiruje do poszukiwania rozwiązań kompleksowych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Marka Zehnder to pewność i zaufanie naszych Klientów.