28.09.2014

5 praktycznych porad, ułatwiających wybór grzejnika

  Masz już dość starych grzejników, które wciąż się zapowietrzają, są mało wydajne i nieszczelne? A może jednocześnie chcesz obniżyć swoje rachunki za ogrzewanie? Już czas wymienić je na nowe.

  Przede wszystkim musisz dopasować moc urządzenia do wielkości pomieszczenia, w którym będzie instalowane. Zwróć też uwagę na zalecenia producenta, stosując się do nich unikniesz niemiłych niespodzianek, a grzejnik będzie funkcjonował bez zarzutu przez długie lata. 

  1. Weź pod uwagę miejsce montażu grzejnika Wybierając grzejnik miej na uwadze miejsce jego montażu. Pamiętaj, by grzejnik w wodnej instalacji centralnego ogrzewania instalować jedynie tam, gdzie znajdują króćce przyłączeniowe do sieci centralnego ogrzewania. Z kolei, jeśli decydujesz się na grzejnik elektryczny, musisz zapewnić mu właściwe zasilanie. Zazwyczaj grzejniki umieszcza się pod parapetem okiennym, a jeśli nie jest to możliwe, wówczas należy je zamontować obok, na ścianie zewnętrznej. W takiej sytuacji powinno się trochę zwiększyć ich moc, ponieważ panują tam gorsze warunki wymiany ciepła. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się w budownictwie starszego typu i posiada starą instalację grzewczą, wówczas warto skonsultować wymianę grzejników z administratorem budynku. Aby urządzenie nie uległo zniszczeniu powinno być wykonane z odpowiedniego materiału, dopasowanego do danego rodzaju instalacji budynku. Musi spełniać także wymogi szczelności. Dla przykładu Zehnder Charleston, będący pierwszym stalowym grzejnikiem żeberkowym w Europie, cechuje się wyjątkową trwałością. Zanim urządzenie trafi do sprzedaży, przechodzi wieloetapowy proces powlekania i szczegółowej kontroli pod względem szczelności. Wyróżnikiem Charlestona jest wyjątkowo gładka, laserowo spawana główka grzejnika oraz pozbawiona zgrubień struktura powierzchni, która eliminuje osiadanie kurzu. Jest to dużym udogodnieniem dla alergików. Do pomieszczeń, w których panuje wysoki poziom wilgotności zalecane są grzejniki z powłoką cynkową, gwarantującą większą odporność korozyjną.

  2. Dopasuj wielkość grzejnika do kubatury pomieszczenia Zastanów się, jakie zapotrzebowanie na ciepło jest w danym pomieszczeniu. Zwykle oscyluje ono w granicach od 60 do 200 W na m². Jednak wszystko zależy od parametrów pomieszczenia: liczby okien, przeszkleń, ścian szczytowych oraz jego wielkości i wysokości. Kierujmy się zasadą, że im większe, chłodniejsze wnętrze, tym grzejnik powinien mieć większą powierzchnię i wydajność energetyczną. Wiedząc, jak dużym problemem są nietypowe pomieszczenia, firma Zehnder przygotowała w ofercie grzejniki o niestandardowych wymiarach. Grzejnik Charleston, Nova lub Excelsior można dopasować do różnego typu wnętrz – występują one w formach specjalnych: pod kątem, łukach (również wielokrotnych) albo w postaci ścianek działowych. Posiadają też bardzo duży zakres modeli, np. dla Charlestona są to wysokości od 19 cm do 300 cm – a nawet na życzenie do 6 m, w wersjach od dwu- do sześciu kolumn w pojedynczym żeberku.

  3. Z grzałką czy bez? Jeśli grzejnik będzie używany także poza sezonem grzewczym, warto wyposażyć go w grzałkę elektryczną. Polecamy to rozwiązanie zwłaszcza do łazienek, w których panuje spora wilgotność powietrza. Nawet, kiedy sezon grzewczy się skończy, zdarzają się chłodniejsze dni i noce. Dlatego dla pełnego komfortu warto mieć możliwość włączenia ogrzewania elektrycznego, kiedy wymaga tego niska temperatura lub gdy np. chcemy wysuszyć mokre ręczniki. Prawie wszystkie grzejniki z asortymentu Zehnder są przystosowane do montażu grzałki elektrycznej co znacznie ułatwia odpowiedni dobór produktu.

  4. Z termostatem wyregulujesz temperaturę Jeśli rachunki za ogrzewanie obciążają domowy budżet, warto zainwestować w grzejnik z termostatem. Pozwoli on na samodzielną regulację temperatury, dostosowaną do naszych potrzeb i panujących warunków. Dzięki niemu można odpowiednio obniżyć temperaturę na noc lub w pomieszczeniach, w których rzadko przebywamy. Pamiętaj, że nawet minimalne obniżenie temperatury, to oszczędność energii.

  5. Przystosowany do szybkiej wymiany Chcesz szybko wymienić stare urządzenie na nowe i ograniczyć do minimum prace budowlane? Oprócz kluczowych aspektów, takich jak: parametry i jakość urządzenia oraz materiał, z którego jest wykonany, weź pod uwagę także łatwość wymiany. Zehnder ma w swojej ofercie modele renowacyjne, tzw. „na wymianę” przystosowane do prostego i szybkiego montażu, bez konieczności przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji. Np. w przypadku grzejnika Zehnder Charleston dołączony do produktu zestaw EasyFix, pozwoli przeprowadzić proces wymiany w trzech krokach. Wystarczy zamocować zestawy montażowe, a następnie osadzić i zaryglować w nich grzejnik.

  Zehnder ma w swojej ofercie modele renowacyjne, tzw. „na wymianę” przystosowane do prostego i szybkiego montażu, bez konieczności przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji.

  Zehnder ma w swojej ofercie modele renowacyjne, tzw. „na wymianę” przystosowane do prostego i szybkiego montażu, bez konieczności przerabiania czy usuwania istniejących elementów instalacji.

  Zehnder Polska Sp. z o.o.
  ul. Kurpiów 14a
  52-214 Wrocław

  Polska
  T +48 71 367 64 24
  All news